Projektowanie kina domowego

Koncepcja kina domowego od samego początku podporządkowana była jednemu celowi: stworzeniu miejsca lepszego i wygodniejszego dla rozrywki. Jak myślisz, czy kino domowe jest w stanie wyprzeć kino jako ośrodek społeczny? Raczej nie, gdyż "wyjście do kina" to nadal często wybierany sposób na spędzenie wolnego czasu. Poza tym atmosfera kina, współprzeżywanie z innymi oglądającymi czy wreszcie standardowy zapach popcornu i miłe (?!) chrupanie nachosów zapewnia udany wieczór. Jednak dlaczego rezygnować z komfortu oglądania filmów we własnym domu?

Zasada jest jedna: im wcześniej rozpoczniesz planowanie kina domowego,  tym lepiej. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zatem przemyśleć to zagadnienie już na etapie projektu domu czy mieszkania, najpóźniej, gdy lokum jest w stanie surowym.

Sala kinowa

Decyzję o budowie specjalnej sali kinowej należy podjąć jak najwcześniej. Kiedy rozpoczniesz projektowanie, będzie można wtedy wprowadzić zmiany, które wpłyną na jakość obrazu i dźwięku! Pomieszczenia najlepiej przystosowane do budowy sali kinowej to piwnica i strych. Nie są to miejsca reprezentacyjne i łatwo dopasować je do wymogów pokoju TV.

·        projekt

Pamiętaj, że w pomieszczeniu przeznaczonym na salę kinową bardzo istotny jest właściwy odsłuch. Z punktu widzenia akustyki pokój musi zapewniać korzystne rozchodzenie się fal dźwiękowych, nie tworząc tzw. fal stojących. Ich powstawaniu sprzyja rozmieszczenie równoległe ścian i sufitu. Zatem, żeby uniknąć niepożądanych efektów akustycznych, Twój projekt powinien przewidywać nierównoległe rozmieszczenie ścian i sufitu bądź chociażby zaokrąglone narożniki, bo tam kumulują się fale stojące.

Czy nie uważasz, że poddasze jest zatem idealne do stworzenia takich warunków? Pochyłe ściany uniemożliwiają powstawanie nieprawidłowych dźwięków akustycznych. Piwnica natomiast to miejsce do łatwej adaptacji, więc i tu zrezygnowanie z prostopadło-ściennego pokoju nie jest trudne. Ponadto w piwnicy nie ma zwykle okien bądź są niewielkie, więc konieczne zaciemnienie sali mamy ułatwione.

Jak wspomnieliśmy, akustyka jest bardzo ważna w pokoju multimedialnym, zatem powinniśmy również zwrócić uwagę z czego zbudujemy ściany w tym pokoju, a także czym je pokryjemy (tylko farba, czy boazeria, tapeta/tkanina). "Gołe" ściany niekorzystnie wpływają na akustykę, dlatego zalecamy stosowanie wykończeń miękkich, gobelinami, dodatkami na ścianach... Dobrze również obijać/zakrywać płaskie powierzchnie różnego rodzaju mebli/półek. Zwróć także uwagę na podłogę. Najlepiej jest pokryć ją puszystym dywanem o grubości nawet 10 mm. Oprócz wytłumienia niepożądanych drgań wewnątrz pomieszczenia, pozwoli to zahamować przenikanie dźwięków do innych pomieszczeń, jeżeli salę kinową mamy na poddaszu.

·        okablowanie

Na temat okablowania krąży wiele mitów. Spotkasz się z opinią, że nie ma ono wpływu na jakość dźwięku, a gdzie indziej usłyszysz, że to od kabli właśnie zależy brzmienie danego zestawu. Różnice owszem są, ale słyszalne tylko w bardzo dobrych a zarazem drogich systemach audio. Oczywiście lepiej kupić firmowe okablowanie wraz ze sprzętem bądź zdecydować się na zakup w profesjonalnych salonach audio/video niż zaopatrywać się na straganach z pozłacanymi przewodami.

Projektując schemat okablowania sali kinowej, musisz ponadto wiedzieć, gdzie będą stały poszczególne elementy kina domowego. Ustal to wcześniej. Rozmieszczenie kabli, mocowań głośników, projektora czy plazmy oraz umiejscowienie gniazdek powinieneś przemyśleć już na etapie stanu surowego. Umożliwi to ukrycie okablowania pod parkietem i listwami.

Pamiętaj jednak, że i na przewody jest sposób. Podświetlane maskownice są to listwy montowane na ścianie, służące do zamaskowania biegnących pod nimi przewodów. Wersja z podświetleniem tworzy tak dobry nastrój w pokoju, że warto ją zastosować dla samego efektu świetlnego.

Dlaczego warto zastosować podświetlane maskownice przewodów?

  • Estetycznie maskują przewody biegnące do głośników, TV, przedłużacze itd
  • Umożliwiają trwałe zamocowanie przewodów bez dostępu do nich dzieci lub zwierząt
  • Tworzą piękne efekty świetlne zapewniające miły nastrój w pokoju 

·        ściany

Kiedy mamy położone już okablowanie, czas zająć się ścianami, podłogą i sufitem. Pamiętaj, że najważniejsza jest izolacja i akustyka, ale nie zapominaj również o potrzebie przebywania w pomieszczeniach wyjątkowo estetycznych, dopasowanych do funkcji i gustu, choć Tobie pewnie nie trzeba o tym przypominać...

Ściany pomieszczenia przeznaczonego do projekcji powinny być matowe, w ciemnym kolorze. Sprawi to, że światło emitowane przez projektor wizyjny nie będzie się odbijało od ścian tylko od ekranu. Pokrycia dźwiękochłonne (np. pikowane, aksamitne) na tych ścianach oraz na suficie bardzo często spełniają też funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzu niepowtarzalny wygląd.

·        oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny element w aranżacji sali kinowej. Buduje ono nastrój, wpływa na estetykę wnętrza, a także na komfort (lub jego brak) oglądania filmów. Światło dzienne zdecydowanie utrudnia właściwy odbiór obrazu, dlatego tak ważne jest, aby zostało przez Ciebie całkowicie wyeliminowane z pomieszczenia. Wspomnieliśmy, że dobrym rozwiązaniem jest budowa kina domowego w piwnicy, gdzie nie ma okien, ale jeżeli już pomieszczenie je posiada, sugerujemy, by starannie je przysłonić grubymi, ciemnymi kotarami lub roletami, wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Będziesz mieć pewność, że promienie słońca nie wedrą się na salę, a odbiór filmu będzie komfortowy. Ważne jest również wyeliminowanie zjawiska kontrastu pomiędzy ekranem a pozostałą częścią pomieszczenia. W tym celu możesz zastosować dyskretne oświetlenie, rozpraszające mrok. Najlepsze są naścienne kinkiety o niewielkiej mocy, światło przypodłogowe lub punkty świetlne zainstalowane w ścianie czy suficie. Rząd punktowych lampek umieszczonych wzdłuż linii ściany - tak jak w kinie, wygląda bardzo efektownie również 
w ciągu dnia.

·        wentylacja

Jeżeli w pokoju kinowym wszystkie okna są szczelnie zasłonięte, a izolacja akustyczna ścian przeprowadzona prawidłowo, konieczna jest instalacja wentylacyjna, której zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim mikroklimatu (świeże powietrze, temperatura, wilgotność). Wentylacja odprowadza również ciepło od osób przebywających w środku. Przy realizacji kina domowego zastosuj wentylację o poziomie hałasu max 30 dBA rozprowadzającą powietrze równomierne w całym pomieszczeniu, by uniknąć wygenerowania takiego hałasu, który utrudniałby oglądanie filmu.

·        meble

Komfort w kinie zapewniają wygodne fotele z podstawkami na napoje. W prywatnej sali również powinniśmy dobrać odpowiednie meble, by seanse filmowe przynosiły wyczekiwany relaks. W centrum sali kinowej znajdują się fotele. Mogą być rozkładane, ręcznie bądź automatycznie, ze specjalnymi podnóżkami, podgrzewane oraz  wzbogacone o specjalne efekty. Dla pełnego komfortu wybieraj te wykonane z najlepszych materiałów, zaprojektowane zgodnie z ergonomią.

Pełen relaks

Kino domowe w przeznaczonej do tego sali jest dużym wydatkiem. Jeżeli jednak zachowa się powyższe zasady, możemy być pewni, że przyniesie to oczekiwany efekt - odpoczynek, zabawę, relaks dla wszystkich domowników i ich przyjaciół.